TFP spolupráce

Co je to TFP/TFCD?

TFP (Time-for-prints) a TFCD (Time-for-CD) jsou formy spolupráce, ve které model a fotograf „obětují“ svůj čas bezplatně. Model fotografovi neplatí za fotky, fotograf neplatí modelovi. U každého fotografa jsou pak podmínky jiné (někdo si nechává platit ateliér, někdo vyžaduje placenou vizážistku), TFP tedy nemusí nutně znamenat zcela bezplatné focení ve všech případech.

Co znamená TFP spolupráce u mě?

Vzhledem k tomu, že v rámci TFP platím ateliér já, tak modely na TFP si vybírám poměrně pečlivě. Jednak podle vzhledu a jednak podle fotografických preferencí (podle toho, co je model ochoten fotit). Přednost mají ti, kteří jsou schopni a ochotni fotit to, co aktuálně potřebuji a pak samozřejmě i ti, kterým něco „dlužím“ – typicky pózovali mi někdy v minulosti a nechtěli za to žádné fotky pro sebe.

Co se bude fotit?

Témata k focení se liší vždy model od modela. Každý má jinou představu o tom co mu vyhovuje, jak chce na fotkách vypadat, co chce ukázat a co naopak nikoliv. Témata tedy řeším vždy individuálně. V zásadě platí, že část focení se vždy fotí pro modela a část pro mě. Pokud model chce například fotky pro agenturu nebo jako dárek pro maminku, babičku, přítelkyni, … není to problém.

Kolik fotek budu mít?

Dopředu všechny vždy upozorňuji, že nikdy nedávám všechny fotografie, ani ve formě náhledů. Fotonegativ (i v digitální podobě) je surové dílo, které obvykle vyžaduje větší či menší míru úprav. Ano, jsem z těch fotografů, kteří fotky retušují. Beru to tak, že když už model souhlasí s TFP focením, pak se mu moje fotky líbí a věří mému úsudku.

Množství fotografií, které dostane model, je vždy dopředu neurčitelné. Záleží na tom, co všechno se fotí, jak moc máme oba nápadů ale i na tom prostém důvodu „co modelovi ve výsledku na fotkách sluší“. Obvyklá míra předávaných fotografií se pohybuje kolem 10 snímků za jedno focení – pokud se opravdu tematicky hodně nerozjedeme.

Pro jistotu ještě pár bodů, které platí vždy, všude a se všemi:

  • nedávám všechny fotografie (ani ve formě náhledů)
  • fotografie k předání vybírám sám (samozřejmě vybírám dle svého názoru ty nejlepší)
  • model dostává kopie všech snímků, které retušuji
  • snímky model dostává v originálním rozlišení v digitální podobě (pro ty čísel chtivé je to přibližně 4200x2800px s rozlišením 300 DPI)
  • fotky model nedostane ihned, po focení je potřeba počítat s dodací lhůtou ca 14 dní (pokud by to mělo být náhodou více, řeším to s modelem předem)

Jak bude s fotkami nakládáno?

Se všemi modely podepisuji smlouvu, která určuje možnosti užití fotografií. Z ní vyplývá, že vzniklé fotografie:

  • mohu používat pro vlastní prezentaci
  • mohu používat při realizaci výstav a prodeji uměleckých děl
  • nemohu používat v reklamě, filmu
  • nemohu používat k účelům obchodním, reklamním

Smlouva to samozřejmě popisuje podrobněji. Zároveň dodržuji to, že model má poslední slovo v tom, které fotografie mohou být zveřejněny a jakým způsobem. Přeci jenom je to on, kdo je na fotkách prezentován.

Kde budou fotky použity?

Užití fotek je vždy na dohodě s modelem (na tom, co se fotilo, jak je s fotkami ve výsledku spokojen atp.). Obecně fotím pro vlastní prezentaci (tedy pro zveřejnění na různých sociálních sítích či webech) a pro případné výstavy. Které weby u kterých fotek budu chtít využít záleží na tématu focení a na finálním schválení modelem. Vždy je vše věcí dohody.

Kde se mohu přihlásit?

Pokud vás možnost spolupráce formou TFP zaujala a líbí se vám moje fotky, nejjednodušší je vyplnit mi FOTODOTAZNÍK.