Příprava na focení

Pokud chcete kvalitní fotky, je dobré dodržet několik základních rad, které zjednoduší práci při retušování (případně vizážistce):

  • navštěvujete-li kosmetičku, jdete k ní nejpozději týden před focením
  • depilaci neprovádějte těsně před focením, pleť by byla zarudlá a “unavená”
  • minimálně dva dny před focením vynechte solárium – zbarvuje pleť do červena a i když to běžným pohledem nevidíte, na fotografii se to odrazí
  • máte-li akné, nikdy ho nepropíchávejte, neškrábejte ani nevymačkávejte. Je jednodušší zamaskovat pupínek než větší červený strup
  • vlasy si umyjte nejlépe den před focením. Budou na fotografiích lesklejší a budou lépe držet tvar
  • na samotné focení se dobře vyspěte, omezte (nejlépe zcela vynechejte) alkoholické nápoje a cigarety (včetně pobytu v zakouřených prostorách). Dostatek spánku je samozřejmostí celkově. Není to záležitostí jen večera před focením
  • vyhýbejte se přímému sluníčku. Pokud se “opalujete”, tak pozor na řetízky, prstýnky, šňůrky a podobně. Nejen spáleniny se špatně maskují, ale i špatné opálení
  • při použití samoopalovacího krému dbejte před použitím na peeling a řádné rozetření krému, a to naprosto všude (nezapomínejte např. na část krku pod vlasy, podpaždí apod.)

Co s sebou brát a nebrat

Nebojte se vzít si na focení s sebou co nejvíce různých druhů oblečení. Kalhoty, rifle, svetry, trika, košile, polokošile, doplňky (nátepníky, náramky, řetízky), sportovní oblečení, plavky, několik druhů spodního prádla atp. Vše záleží na tom, co budeme fotit. Vždy je ale lepší vybírat z více možností než se upnout předem na jednu. Nebojte se ani společenského oblečení – sak, kalhot atp.

Vezměte si s sebou také pleťový krém, který používáte. Po odlíčení si vaše pokožka zaslouží trochu péče.

Pokud se nedohodneme jinak, zcela jistě s sebou neberte své “miláčky” a to ani dvounohé ani čtyřnohé. Žádné kamarádky, kamarádi, tetičky, pejsci ani nic podobného. Ve výsledku by při focení rušili vás i mě.

Den focení

Na focení přijďte včas, ani dříve (v ateliéru může být někdo před vámi) ani později (zbytečně tak sebe i mě připravujete o čas). Ideální je, pokud máme fotit v ateliéru, být tak pět minut před smluveným časem na místě.

Pokud se jakkoliv líčíte, v den focení to vynechejte. Postará se o vás vizážistka, které byste jen komplikovali práci.

Pokud se má fotit spodní prádlo/plavky, vezměte si na cestu co nejvolnější prádlo (nebo jděte bez něj). Totéž platí o ponožkách a prstýncích, které zanechávají proužky. Kůže je citlivá a otlaky mizí někdy až po několika desítkách minut.

Pokud se stane něco zásadního a nemůžete dorazit, dejte mi vědět co nejdříve (stejně tak, pokud dorazíte později). Není nic horšího, než se připravit na focení, dojet do ateliéru a zjistit, že nikdo nedorazil!